Pozastavení soutěže




Pozastavení soutěže




SUSO v Hradci Králové a Olomouci zrušeno


V důsledku mimořádného opatření vlády ze dne 10. 3. 2020, které zakazuje pořádání akcí s účastí nad 100 osob, byly zrušeny nejbližší výstavy v Hradci Králové a Olomouci. Soutěž SUSO měla být součástí doprovodného programu těchto výstav. Nejbližší postupová kola soutěže se proto neuskuteční v předem stanovených termínech. O dalších krocích budete včas informováni.



Výsledky 24. ročník


FINÁLE PVA EXPO PRAHA

22. – 25. 9. 2020

Obor zedník
Obor truhlář

Obor kameník a kamenosochař

 

REGION JIŽNÍ A ZÁPADNÍ ČECHY

15. – 16. 5. 2020

Obor zedník

Obor truhlář

 

REGION SLOVENSKO

23. – 24. 4. 2020

Obor zedník

Obor truhlář

 

REGION MORAVA

03. – 04. 4. 2020

Obor zedník
Obor truhlář

 

REGION VÝCHODNÍ ČECHY

20. – 21. 3. 2020

Obor zedník
Obor truhlář

 

REGION PRAHA, STŘEDNÍ A SEVERNÍ ČECHY

21. – 22. 2. 2020

Obor zedník
Obor truhlář



Hvězdy a DeWalt do škol


V Lysé nad Labem byly předány první ceny Hvězda postupového kola a Kombo sada Aku nářadí DeWalt. Těší se z nich SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora za zedníky a za truhláře SOŠ a SOS Beroun-Hlinky. Pevně věřím, že obě ceny potešily.



Prvenství do Berouna


Mezi truhláři si nejlépe vedla dvojice Jiří Dolejš a Jáchym Straka ze SOŠ a SOS Beroun-Hlinky. Hoši si kromě věcných a finančních cen odvezli také nominaci na odbornou stáž ve VOŠ a SPŠ Volyně a na finále při veletrhu FOR ARCH. Druhou příčku brali pánové Jakub Kladec, Michal Brejcha ze SŠ a MŠ Litoměřice. Pro třetí cenu si na pódium došli Jakub Klohna a Jaroslav Maršík ze SOŠ a SOU řemesel Kutna Hora. Věřím, že budoucí úspěšní truhláři byli s cenami za svůj výkon spokojeni.



Nejlepší zedníci jsou z Kutné Hory


První postupové kolo v Lysé nad Labem v oboru zedník ovládla dvojice Ladislav Bílek a Michal Tonyka ze SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora. Druzí skončili Václav Běšínský a Matěj Vocl ze SOŠ Jarov a třetí Ondřej Moravec a Dominik Kocarek ze SŠ pedagogické, hotelnictví a služeb Litoměřice. Vše proběhlo při výstavě Stavitel / Ligna Bohemia na Výstavišti Lysé nad Labem 21. a 22. 2. 2020. Zedníci prokázali kvality ve zdění materiálem YTONG, nanášení šlechtěných omítek, dodržování BOZP a teorie.



MHMP hlavním partnerem finále SUSO


Hlavním partnerem finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO se už po čtvrté stal Magistrát hlavního města Prahy. Finále podpořil záštitou a finančním příspěvkem. Na finále se přišl osobně podívat také vyslanech MHMP pan Dvořák, který chválil finalisty za řemeslnou zručnost a odvahu předvádět řemeslo na veřejnosti. 



SUSO 2020 a Ramia


Také rok 2020 bude ve znamení partnerství se společností Ramia. Výrobce špičkových truhlářských hoblic bude opět výhradním dodavatelem hoblic na soutěži. Těší nás pokračování o další rok. Více také na www.ramia.cz



Finále SUSO po třiadvacáté se "Zedníky"


Návštěvníci se mohli přesvědčit, co vzniká pod rukama zedníků, truhlářům, kamenosochařům, kameníkům, topenářů, obkladačům, tesařů, pokrývačům nebo instalatérům. V zednickém řemesle si nejlépe vedla dvojice Matouš Adamec a Erik Sklenář ze SPŠ stavební akademika S. Bechyně z Havlíčkova Brodu. Druzí skončili Tomáš Blažek a Yaroslav Protsak ze SŠ stavební Jihlava a na pomyslném bronzovém stupínku se umístili Roman Dobeš a Michal Horák z Masarykovy SŠ Letovice.



Finále SUSO po třiadvacáté


Mezi 17. a 20. zářím proběhlo při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH už 23té finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. V Hale 6 bylo vidět živé řemeslo, kterého je ve společnosti velký nedostatek. Deset truhlářských týmů vyrobilo deset dětských židliček, které po závěrečném ceremoniálu putovalo do Dětského domova Klánovice, kde budou sloužit svému účelu. Truhláři z Česka a Slovenska předvedli vynikající řemeslo. Minimální rozdíly v technických detailech rozhodly o tom, že nejlepším se stal tým ze Slovenska v podání Jána Geletky a Matěje Ševčíka ze SOŠ drevárska Spišská Nová Ves. První českou dvojicí se stali celkově druzí Richard Páca a Ondřej Porubek ze SŠ řemeslná Jaroměř a třetí místo si odvezly Jan Macháček a Milan Vondra z SOU Hluboš.



MPO partnerem finále




MPO partnerem finále




Workshop Velux i v září


V letošním roce jsme spojili síly se společností Velux ČR a připravili Workshop Velux v Praze, Olomouci a Českých Budějovicích. Studenti se naučili připravit skelet střechy včetně laťování, pokrytí fólií a položení střešní krytiny TONDACH. Vrcholem bylo usazení střešního okna Velux do šikmé střechy.

Další Workshop proběhne v září při veletrhu FOR ARCH, školy které mají zájem už mohou posílat přihlášky. Účast je zdarma a veškeré náklady jsou hrazeny.



Olomoucký kraj partnerem


Letos se soutěž SUSO přestěhovala z Ostravy do Olomouce, kde se konalo kolo při výstavě Stavotech na Výstavišti Flora Olomouc. Partnerem se stal Olomoucký kraj, který soutěž také finančně podpořil. Jedná se o krásný příklad, jak podpořit popularizaci řemesel. 



DeWalt a SUSO žlutočerné kombinace


Toto spojení už funguje od roku 2011. DeWalt a SUSO žlutočerná kombinace, kterou truhláři poznávají při zpracování zadání. Ti nejlepší si odnášejí stroje a nářadí jako ceny. Učitelé zase s DeWalt soutěží. DeWalt jsou stroje a partner jak má být!



Studenti poznávají Mafell


Získat zkušenosti se špičkovou technikou včas, to je filozofie společnosti Mafell partnera SUSO. Všichni soutěžící a budoucí špičkoví truhláři se při soutěži naučili pracovat se stroji ERIKA a s kotoučovou pilou Mafell. Přístup Mafellu je velice prozíravý.



Královéhradecký kraj partnerem


Také v roce 2019 se stal Královéhradecký kraj partnerem postupového kola soutěže SUSO. Kolo konané v Kongresovém centru ALDIS finančně podpořil a za to mu patří velký dík. Věřím, že se spolupráce bude rozvíjet k oboustrranné spokojenosti i v budoucnu. 



SUSO pracuje jedině se stoly Ramia


Stoly Ramia prokazují neocenitelné služby při soutěži SUSO již několik let. Školní verze pro dvojice řemeslníků jsou naprosto ideální. Návštěvníci mají možnost vidět také profi hoblici nebo hoblici dětskou.



Agglu a SUSO, první rok spolupráce


Bylo nám velkou ctí, že jsme zapojili lepidla Agglu do světa truhlářů při SUSO. Truhláři lepidly lepili a návštěvníci si brali propagační materiály a taky se divili, co všechno Agglu umí!



Soutěž SUSO našla zlaté jihočeské ručičky mezi budoucími truhláři


Zlatými hochy oboru truhlář jsou za Jižní Čechy Jan Macháček a Milan Vondra ze Středního odborného učiliště Hluboš. Na pomyslné stříbro si sáhli Filip Sýkora a Pavel Sobotka reprezentující Střední školu stavební v Jihlavě. Jen s jednobodovým odstupem skončili třetí Martin Sochor a Michael Šin ze SPŠ a SOU Pelhřimov.



Soutěž SUSO našla zlaté jihočeské ručičky mezi budoucími zedníky a truhláři


Na českobudějovickém výstavišti v rámci výstavy HOBBY se soutěžilo ve dnech 10. a 11. května. O postup do velkého finále v rámci zářijového stavebního veletrhu FOR ARCH v Praze se utkalo sedm družstev truhlářů a tři družstva studentů oboru zedník. Z oboru zedník si vítězství vybojovali Tomáš Blažek a Yaroslav Protsak ze Střední školy stavební v Jihlavě před Petrem Vydrou a Michaelem Mušinským z Integrované střední školy Rakovník. Tato dvojice předstihla své spolužáky Nikolase Zoufalého a Ondřeje Štěpánka, jimž patřilo třetí místo.



Nadějné talenty mezi muráry předvedlo i Slovensko


Medailové pozice oboru zedník získali zlatí Michal Kovalčík a Patrik Bjalončík ze SOŠ Jarmočná Stará Ľubovňa, stříbrní Filip Lovíšek a Jakub Kún SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žilině a Patrik Chren a Samuel Nagy ze SOŠ stavebná z Nitry.



Nadějné talenty předvedlo i Slovensko


Šestý ročník SKILLS SLOVAKIA & SUSO v rámci 23. ročníku Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, který se konal na konci dubna na výstavě Gardenia v areálu Výstaviska Agrokomplex Nitra, představil 24 talentovaných řemeslníků, a to 6 družstev truhlářů a 6 družstev zedníků. Jako nejzručnější truhláři se představili Matej Ševčík a Ján Geletka ze SOŠ drevárska Spišská Nová Ves, druhé místo obsadili Patrik Dritomský a Denis Štrblík ze SOŠ obchodu a služieb Trnava, třetí skončili Patrik Straka a Adam Letko ze SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žilině. Výrobky soutěžících byly darovány na charitativní účely do Liečebného výchovného sanatoria v Nitre.



Finalisty mezi zedníky už má i Olomouc


Jako nejtalentovanější budoucí zedníci se v Olomouci ukázali Josef Čech a David Lamáček ze SOU Kyjov, v těsném závěsu s jednobodovým rozdílem obsadili druhé místo Michal Horák a Michal zelený z Masarykovy SŠ Letovice. Na třetím místě skončili jejich spolužáci Roman Dostál a Roman Dobeš. Postupové kolo podpořil finančně i organizačně Olomoucký kraj. V Olomouci soutěžilo devět týmů oboru zedník.



Finalisty mezi zedníky už má i Olomouc


Jako nejtalentovanější budoucí zedníci se v Olomouci ukázali Josef Čech a David Lamáček ze SOU Kyjov, v těsném závěsu s jednobodovým rozdílem obsadili druhé místo Michal Horák a Michal zelený z Masarykovy SŠ Letovice. Na třetím místě skončili jejich spolužáci Roman Dostál a Roman Dobeš. Postupové kolo podpořil finančně i organizačně Olomoucký kraj. V Olomouci soutěžilo devět týmů oboru zedník.



Finalisty mezi truhláři už má i Olomouc


V olomouckém postupovém kole soutěže SUSO se na výstavišti utkalo o postup do finále na veletrh FOR ARCH celkem sedm truhlářských družstev. Truhlářskému oboru vévodila dvojice Petr Jahoda a Ondřej Klíger ze SOŠG Staré Město, druhé místo si svou zručností vybojovali Petr Drozd a Jan Fuciman ze SŠ řemesel Frýdek – Místek a třetí skončili Vojtěch Kubját s Pavlem Hartlem z Masarykovy SŠ Letovice. Postupové kolo podpořil finančně i organizačně Olomoucký kraj.



Březnové postupové kolo v Hradci Králové s truhláři


V Kongresovém centru ALDIS se o postup do finále utkalo šest družstev oboru truhlář. Nejšikovnějšími studujícími truhláři se stali Karel Daneš a David Pelikovský ze Střední školy Kateřinky – Liberec, druhé místo získali Daniel Jirák a Josef Vele z ISŠ Semily. Bronz skončil u dvojice Michal Rak a Michal Mrázek z SŠUAŘ z Prahy. Soutěžní výrobky truhlářů, koše na deštníky, byly darovány nadaci Veroniky Kašákové.



Březnové postupové kolo v Hradci Králové se zedníky


Zedničinu v královéhradeckém postupovém kole nejlépe zvládli Matouš Adamec a Erik Sklenář z SPŠS Akademika S. Bechyně Havlíčkův Brod, v nepatrném závěsu za nimi si pro druhé místo došli Milan Šťastný a Michal Nič ze SOŠ a SOU Vocelova z Hradce Králové. Třetí skončili Vojtěch Hálek a David Vinkler z Integrované střední školy v Semilech. Celkově soutěžilo sedm zednických družstev.



Výrobky předány DD Unhošť




Výsledky mezi zedníky




Nejlepší truhláři při veletrhu FOR PASIV a FOR WOOD




Výsledky 23. ročník


FINÁLE PVA EXPO PRAHA

17. – 20. 9. 2019

Obor zedník
Obor truhlář

Obor kameník a kamenosochař

 

REGION JIŽNÍ A ZÁPADNÍ ČECHY

10. – 11. 5. 2019

Obor zedník

Obor truhlář

 

REGION SLOVENSKO

25. – 26. 4. 2019

Obor zedník

Obor truhlář

 

REGION VÝCHODNÍ ČECHY

22. – 23. 3. 2019

Obor zedník
Obor truhlář

 

REGION MORAVA

29. – 30. 3. 2019

Obor zedník
Obor truhlář

 

REGION PRAHA, STŘEDNÍ A SEVERNÍ ČECHY

7. – 8. 2. 2019

Obor zedník
Obor truhlář



Finale opět s MHMP


Letošní finále 22. ročníku proběhlo již podruhé ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, který podpořil budoucí řemeslníky. Slavnostního vyhlášení se také zúčastnila ředitelka odboru školství a mládeže MHMP Lenka Němcová. „Výkony a hlavně výsledky práce všech soutěžících můžeme jen obdivovat. Vidíme zde naprostou profesionalitu a preciznost, i když jde o dílo teprve náctiletých. Kromě nich na tom ale samozřejmě mají zásluhu i jejich školy, které je na soutěž i do profesního života skvěle připravily. Do budoucna bych si jen přála, abychom ve finále přivítali více soutěžních družstev z Prahy,“ sdělila k soutěži Lenka Němcová, která zároveň předávala studentům ocenění.



Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2019




Odborná stáž ve spolupráci SUSO a VOŠ a SPŠ Volyně podruhé!


Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO připravila ve spolupráci s prestižní školou VOŠ a SPŠ Volyně odbornou stáž pro nejlepší truhláře soutěžního ročníku SUSO. Třídenní akce proběhne od 24. do 26. 10. 2018 právě v prostorách volyňské školy.

Do stáže se nominovalo 5 škol z ČR a Slovenska. Kritériem pro účast bylo vítězství v regionálním kole soutěže SUSO nebo umístění do třetího místa v letošním finále. Do nominace se vešla oceněná dvojice, další dva spolužáci a doprovázející pedagog.  



Nejlepší truhláři za rok 2018 jsou na světě


Čtyřdenní finále v PVA EXPO PRAHA, které bylo součástí mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH mělo velmi dobrou řemeslnou kvalitu. Návštěvníci měli možnost v Hale 6 sledovat výrobu 11 univerzálních stolků v podání nejlepších 11 týmů z České republiky a Slovenska. Tu hlavní cenu si odvezla dvojice Martin Dachoa a Lukáš Vesselényi ze SOŠ drevárska, Spišská Nová Ves. Druzí skončili Martin Kaščák a Václav Petříček ze SŠ řemeslná, Jaroměř a třetí příčku brali Tomáš Müller a Tomáš Marek ze SŠ stavební Jihlava. Celkové hodnocení vzešlo z devíti disciplín, praktických, teoretických nebo dodržování bezpečnosti práce. Všem děkuji za skvělou spolupráci a přeji hodně štěstí a úspěchu v další práci.  



První tři místa obsadily týmy ze zahraničí


Zedníci rovněž předváděli ve finále od 18. do 21. 9. 2018 skvělou prezentaci řemesla. Osm disciplín prověřilo řemeslnou komplexnost mladých řemeslníků. Od prvních disciplín bylo zřejmé, že slovenští borci přijeli dobře připraveni. Vítězství si nakonec vybojovalo družstvo Norbert Dudáš a Matej Husarčík ze            SOŠ stavebná, Liptovský Mikuláš. Druhé místo získal tým Martin Maruna a Jaroslav  Januš ze SOŠ stavebná, Žilina. Také třetí místo putovalo za hranice, přesněji Mateusz Jedrosek a Kacper Gaczynski z polské CKZi Ustawicznego nr 1, Racibórz. Všem děkuji za skvělou spolupráci a přeji hodně štěstí a úspěchu v další práci.



Časté dotazy


Pro žáky kterého ročníku je soutěž určena?

Postupových kol se smí zúčastnit žáci 2. ročníků. V případě, že škola nemá otevřen 2. ročník, je možné do soutěže přihlásit žáka prvního ročníku. U oboru zedník je možné přihlásit i žáky 1. ročníku. Soutěž v postupových kolech není určena žákům třetích ročníků.
 

Jak probíhá finále soutěže?

Finále při veletrhu FOR ARCH se zúčastní ti nejlepší podle postupového klíče, navíc se zde představí žáci druhých ročníků oborů kameník a kamenosochař. Ve finále se mohou konat i další soutěže například v oborech tesař a montér suchých staveb. O jejich případném konání by byla vydána informace na webových stránkách v sekci „Aktuality“.
 

Z čeho je složena praktická část oboru zedník?

Zadání praktické části pro zedníky se skládá ze čtyř disciplín. Jsou to modelové stavby z materiálů POROTHERM a YTONG. Dále to je stavba komínového systému Schiedel a disciplína s LB Cemix. Zadání připravují techničtí poradci partnerských firem.
 

Z čeho se skládá praktická část oboru truhlář?

Truhláři pracuji po dva dny na výrobě solitérního kusu nábytku dle zadání hlavního porotce soutěže. Dále mladé stolaře čeká disciplína v řezání s elektrickými pilami Mafell , broušení na širokopásové brusce Houfek a práce s dlabačkou Houfek.

Dle jakých kritérií se oba obory hodnotí?

U obou oborů porotci hodnotí technické parametry jako dodržení rozměrů, rovinnost, dodržení technologického postupu, atd.
 

Z jakých otázek je složen teoretický test?

Truhláři mají test složen ze 42 otázek, které se týkají učiva prvního a druhého ročníku, doplněné o otázky vztahující se k partnerům oboru truhlář. Mladí zedníci mají v testu otázek 38. Polovina otázek je složena z učiva prvního a druhého ročníku a zbytek jsou otázky týkající se produktu a technologií společností, které jsou partnery soutěže. Konkrétně Wienerberger, s.r.o., Xella CZ, s.r.o., Schiedel, a.s. a LB Cemix, a.s. Pro úspěšné zvládnutí teoretického testu doporučujeme soutěžícím i pedagogům nastudovat webové stránky partnerů.
 

Kdo zajišťuje ubytování v místě soutěže?

Ubytování pro soutěžící a jeden pedagogický dozor na jednu soutěžní dvojici po dobu konání soutěže zajišťuje organizátor, tedy společnost ABF, a.s.
 

Je během soutěže zajištěno stravování?

Při registraci obdrží každý soutěžící na postupové kolo 4 stravenky v celkové hodnotě 200,- Kč. Při finále je to stravenek 8 v celkové hodnotě 400,- Kč. Druhou variantou je, že teplé obědy budou zajištěny přímo v místě soutěže.
 

O co se soutěží?

Nejlepší týmy obou oborů postupují do finále, které se koná v Praze při stavebním veletrhu FOR ARCH. Dále ti nejlepší žáci získají peněžitou odměnu a věcné ceny od organizátora a partnerských firem.
 

Máte dotaz, námět, připomínku?

Vyplňte formulář níže, odpovíme Vám co nejdříve a nejčastější dotazy spolu s odpověďmi vystavíme dále na této stránce.
 

Zasílací formulář

Jméno *: 

Příjmení *: 

Telefon: 

E-mail *: 

Dotaz *: 

Souhlas**: 

 

* Povinné položky

** Souhlasím se zpracováním svých osobních údajů pro interní potřebu ABF, a.s. a uděluji souhlas k zasílání informací o dalších akcích. Tento souhlas lze kdykoli odvolat zasláním zprávy s textem "Nezasílat" na email stoplist@abf.cz (z emailu, ke kterému má být odvolán souhlas).



Závěrečné zprávy - SUSO




Soutěžní podmínky - Certifikáty partnerů


Rok 2013 nastartoval udílení certifikačních listin pro soutěžící oboru zedník, kteří zvládnou své disciplíny na takřka profesionální úrovni. Certifikační listiny mohou získat jen ti opravdu řemeslně zdatní od partnerů Wienerberger, s.r.o. za zvládnutí technologie zdění POROTHERM a za technologii zdění z materiálu YTONG od Xella CZ. Certifikáty obdrží jen ti, kteří získají plný počet bodů.


Nejlepší disciplín

Rokem 2015 budeme vyhlašovat nejlepší v jednotlivých disciplínách. U oboru zedník se jedná o nejlepší v disciplínách s materiály Porotherm, YTONG, Schiedel a LB Cemix. Truhláře odměníme diplomem v disciplíně „Ruční výroba spojení na čap a dlab“ a „Nejlepší výrobek".



Pro média - ke stažení


Soutěž má své logo, každoročně aktuální flash banner a svůj videoklip, který je k vidění a ke stažení níže.

 

Znělka

 

Od roku 2012 má projekt SUSO i svou znělku, jejíž autorem je uznávaný hudební skladatel Petr Wajsar, který je například podepsán pod hudbou k seriálu Nevinné lži nebo muzikálu Pornohvězdy. S nahrávkou svojí skladby „Emitgar“ reprezentoval Český rozhlas na Mezinárodní tribuně skladatelů 2001, jeho skladba „Drum´n´Berg“ získala cenu posluchačů v kompoziční soutěži Nuberg 2007 a umístila se v semifinále soutěže ISC 2008. Je držitelem ceny OSA „Nejhranější mladý skladatel vážné hudby za rok 2008“. Více o Petru Wajsarovi www.wajsar.cz.



Soutěžní podmínky - Kodex chování


Z důvodu bezpečnosti soutěžících a pedagogů a zabezpečení poctivého přístupu k jednotlivým soutěžícím žákům vydává organizátor soutěže společnost ABF, a.s. tento kodex chování pedagogů.

Pedagogové soutěžících nesmí v průběhu soutěže přistupovat k jednotlivým žákům/soutěžícím a radit, jak postupovat v zadaném úkolu, hodnotit práci studentů či jakýmkoliv jiným způsobem se vyjadřovat k práci všech soutěžících.

Udělování rad, napovídání nebo jen obyčejná verbální komunikace ze strany pedagogického doprovodu je nepřípustné a může být potrestáno diskvalifikací družstva! Z tohoto důvodu nemá pedagogický doprovod přístup k soutěžícím během praktické části soutěže. Jakékoliv narušování koncentrace soutěžících ze strany pedagogů se bude brát jako porušení BOZP a pověřený porotce má právo odečítat body postiženým soutěžním dvojicím nebo je ze soutěže vyloučit.

Pedagog se nebude pohybovat v prostoru vyhrazeném pro soutěžní úkoly nebo v jeho těsné blízkosti.

Kodex chování

Pedagog je zodpovědný za své chování a chování svěřených soutěžících od vstupu do soutěžní haly až do jejího opuštění, před a po každém kole soutěže.

Zakázané jednání:

  • jakékoliv poznámky, rady k výrobkům nebo jejich kritika,
  • aktivní zásah nebo pomoc při zpracování úkolů,
  • dožadování se opravy výrobků,
  • jakákoliv urážlivá, posměšná gesta směrem k výrobkům ostatních soutěžících,
  • jakékoliv narušování pracovního prostoru soutěžích v místech určených k vykonání soutěžních disciplín SUSO včetně přístupových prostor.

Postihy:

  • 1. Slovní a veřejné napomenutí pedagoga - Soutěžní dvojice, kterou pedagog doprovází, obdrží žlutý štítek ve stojanu na své stanoviště
  • 2. Odpočet pěti bodů soutěžnímu družstvu, opětovně nedodržuje Kodex chování pedagogů při soutěži SUSO, družstvo oranžový štítek ve stojanu na své stanoviště
  • 3. Vyloučení soutěžního družstva, jehož doprovázející pedagog opakovaně nedodržel Kodex chování pedagogů při soutěži SUSO, do celkového hodnocení se budou započítávat jen dosud získané body. Dalších disciplín se družstvo již účastnit nebude. Družstvo obdrží červený štítek ve stojanu na své stanoviště

Právo kontroly dodržování kodexu má zástupce organizátora soutěže společnosti ABF, a.s. společně s technickými poradci/garanty jednotlivých disciplín.

Přihlášením na postupové kolo nebo na finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO souhlasí přihlášená škola, doprovázející pedagog i soutěžící s obsahem textu „Kodex chování pedagogů v soutěžích SUSO“ a zároveň akceptují případné postihy za jeho nedodržení.



O soutěži - Program Excelence


 

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO byla v roce 2012 zařazena do rozvojového programu „Hodnocení žáků a škol podle výsledků v soutěžích – Excelence středních škol".

 

O Programu Excelence

V návaznosti na Dlouhodobý záměr rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy a na Národní program reforem České republiky vyhlašuje MŠMT od roku 2011 rozvojový program „Hodnocení žáků a škol podle výsledků v soutěžích – Excelence středních škol".

Základním cílem tohoto programu je především podpora, zvyšování kvality a rozšiřování péče o talentované žáky na středních školách, kteří jsou schopni dosahovat vynikajících výsledků. Mezi další cíle tohoto programu patří zvýšení zájmu a motivace žáků, pedagogických pracovníků a škol o účast v soutěžích a přehlídkách, a tedy o zvyšování vědomostní úrovně žáků nad rámec školních vzdělávacích programů.

Střední školy získají v závislosti na úspěšnosti svých žáků na krajských, ústředních a mezinárodních kolech vybraných soutěží body. Podle jejich počtu obdrží školy v roce finanční prostředky do fondu mzdových prostředků na odměny pedagogů podílejících se na odborné přípravě žáka, který byl v tomto programu ohodnocen za výsledky v soutěži.

Více informací o programu naleznete zde: excelence.nidm.cz.



AČN a pedagog ročníku


 

Rokem 2013 získal projekt SUSO časově neomezenou záštitu od Asociace českých nábytkářů. V rámci spolupráce s AČN budou uvedeny pod názvem „SUSO truhlářské naděje“ jména těch nejlepších truhlářů v rámci postupových kol a finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. 

AČN zároveň předá třem nejlepším finálovým dvojicím každého ročníku „Ocenění AČN“ za prezentaci kvalitního řemesla.
 

V roce 2013 bylo vyhlášeno ocenění PEDAGOG ROČNÍKU, kterým AČN ve spolupráci s ABF hodnotí odbornou přípravu pedagogů se svými žáky oboru truhlář. 

Seznamy oceněných:

2013 - Otto Šimčík / SŠ nábytkářská a obchodní Bystřice pod Hostýnem

2014 - Ondřej Cyprian / SOU Hluboš

2015 - Marcel Černoch / SPŠ stavební Valašské Meziříčí

2016 - Marek Kočí / SŠUAR, Nový Zlíchov

2017 - Ondřej Cyprian / SOU Hluboš
 

Pedagog ročníku obor ZEDNÍK

V roce 2017 jsme poprvé odměnili cenou PEDAGOG ROČNÍKU, učitele oboru ZEDNÍK.

2017 - Andrzej Kuc / CKZiU nr 1 Raciborcz (Polsko)



SUSO a Schola Pragensis


Projekt Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO po dohodě s MHMP se prezentuje na přehlídce pražských škol, cechů, soutěží Schola Pragensis 2018. Celá akce se každoročně pořádá v Kongresovém centru, letošní ročník proběhne 22. - 24.  11. 2018. Projekt SUSO tak opět rozšíří své aktivity na další veřejné přehlídce.



WORKSHOP VELUX


 

 

Ve fázi příprav je chystaná premiéra Workshopu Velux, která vzniká ve spolupráci se společností VELUX Česká republika, s.r.o., společností Tondach a Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Workshop je určen pro trojice žáků a pedagoga řemeslných oborů, kteří chtějí získat znalosti a dovednosti v přípravě střechy, položení střešní krytiny Tondach a usazení střešních oken Velux. Premiéra propukne při veletrhu FOR ARCH.



Stáž VOŠ a SPŠ Volyně


 Odborná stáž určená pro nejlepší truhláře ročníku ve VOŠ a SPŠ Volyně je další aktivitou, která běží ve spojení se soutěží SUSO. Stáž je třídenní a nominaci na ní získávají také doprovázející učitelé a další dva studenti. Termín je plánován na první týden v měsíci říjnu.

Program stáže je následující:

•    motivační přednáška, ukázky kompletních projektů speciálních konstrukcí

•    3D modelování, úpravy zakončení prvků, tesařské spoje, převod dat do EKP

•    model krovu, příprava profilu, model kompletního výrobku, příprava dat pro export

•    ovládací software CNC linky, kontrola dat ze 3D modelu, optimalizace dat

•    práce na CNC lince, základní operace, nácvik manuálního ovládání



Hvězdy


Od roku 2010 jsou školy nejlepších dvojic při postupových kolech odměňováni oceněním „Hvězda postupového kola“. Je to ocenění pedagogů a školy za odbornou přípravu žáků na Soutěžní přehlídku stavebních řemesel SUSO. Výrobcem originální skleněné ceny jsou skláři ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Kamenický Šenov a může se jí pochlubit pouze 10 škol za jeden ročník.


HVĚZDA ROČNÍKU

Historie ocenění „Hvězda ročníku“ se začala psát také od roku 2010. Cenu pro nás připravují kameníci z Akademie Světlá nad Sázavou a prvně byla předána až následující rok. I zde se jedná o originál, kterým se mohou pochlubit pouze dvě školy za soutěžní ročník. Tato cena by měla být jakousi značkou kvalitní školy.



Přínos pro partnery


Zapojení komerčních subjektů do projektu SUSO nabízí tyto výhody.

  • Aktivní zacílení na cílovou skupinu budoucích řemeslníků a škol edukativní formou prezentace svých produktů, své značky. Výchova svých budoucích zákazníků mezi mladými řemeslníky.
  • Prezentace značky, produktu na výstavách po celé České republice a Slovensku. Oslovení laické i odborné veřejnosti.
  • Možnost podílet se na projektu, který má celoroční průběh, a který se těší podpoře odborných institucí.
  • Navázání spolupráce se školami a možnost ovlivnit odbornou výuku na školách. 
  • Spojení soutěže se stavebními veletrhy nabízí efektivní rozšíření komunikace firem.
  • Na akcích spojených s jednotlivými postupovými koly a finále se nabízí prostor pro neformální setkání s odborníky.


Společenské přínosy projektu

  • Společenský přesah – projekt reaguje na celospolečenský problém – nedostatek kvalifikovaných řemeslníků.
  • Popularizace řemesla formou exhibičních soutěžních kol v rámci po celé ČR.
  • Podpora dialogu na téma úrovně odborné výuky na odborných školách.
  • Odborná veřejnost vnímá tento projekt jako nástroj na podporu výuky, na platformě soutěže se jak žáci, tak pedagogové seznamují s novými technologiemi, stavebními materiály a produkty partnerů soutěže.
  • Propojení teorie s praxí – pod vedením odborníků řeší žáci konkrétní zadání z praxe.
  • Porovnání praktických dovedností a teoretických znalostí žáků z celé ČR.
  • Konkurenční výhoda na trhu práce – referenční ocenění udělené odborníky z praxe.
  • Pasivní účast žáků ZŠ v regionech.
  • Sociální rozměr – zapojení dětských domovů do projektu.


Další přínosy partnreství

 

Zvýhodněné podmínky propagace v časopise Dřevařský magazín.

  • 1 - 4x kampaň v roce v hodnotě …………… sleva 15 % z ceníkových cen
  • 5 - 8x kampaň v roce v hodnotě …………… sleva 20 % z ceníkových cen
  • 9 - 10x kampaň v roce v hodnotě …………… sleva 25 % z ceníkových cen

 

Zvýhodněné podmínky propagace na portále Truhlářský portál.

  • 1x kampaň v roce v hodnotě …………… sleva 15 % z ceníkových cen
  • 2 - 3x kampaň v roce v hodnotě …………… sleva 25 % z ceníkových cen
  • 4x a více kampaň v roce v hodnotě …………… sleva 35 % z ceníkových cen

 

Zvýhodněné podmínky propagace na portále České stavby.
50 % - sleva z ceníkových cen inzerce.

 

 



Kutil junior


Musíme myslet na budoucnost, šířit krásu a potřebnost řemesla. Předávat mladým lidem informace o důležitosti řemesla pro společnost a jeho společenské i ekonomické výhody. Navazujeme spolupráci s projektem Kutil junior a slibujeme si zásah také u těch nejmenších řemeslníčků.



Chráníme mořské želvy


Soutěž SUSO spolupracuje s projektem Chráníme mořské želvy. Forma spolupráce je založena na informační kampani. Na každém kole soutěže mají návštěvníci možnost si prohlédnout panely s fotografiemi mořských želv a získat informace, jak podpořit jejich ochranu. Tématika ochrany přírody návštěvníky zajímá a to nás těší. www.morskezelvy.cz



Pozvánka pro ZŠ


Pozvání pro žáky a pedagogy ZŠ na postupová kola Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO, která se konají v rámci stavebních výstav po celé České republice a na Slovensku. Pozvánka se též vztahuje na finále soutěže, které se koná při stavební výstavě FOR ARCH v PVA EXPO PRAHA.

Díky vstřícné nabídce vedení výstavišť je vstup ve dnech soutěže pro vaše žáky zdarma nebo za symbolické vstupné. V případě zájmu si od organizátora vyžádejte formulář, který vyplňte. Vytištěné a orazítkované formuláře předložíte u pokladen.

Cílem soutěže je zvýšit zájem dětí o stavební učební obory. V rámci tohoto projektu budou představeny zejména učební obory zedník a truhlář. Obor zedník nanáší šlechtěné omítky LB Cemix a staví z odlišných stavebních materiálů (Porotherm, Ytong, Schiedel). Truhláři zhotovují kus nábytku s použitím strojů Houfek, Mafell nebo DeWalt. Na ploše mohou být k vidění exhibice dalších oborů.



Dětské domovy


Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO aktivně spolupracuje s Nadací Veroniky Kašákové v rámci podpory dětských domovů. Nejvděčnějším bodem spolupráce pro chod domovů je předání hotových výrobků oboru truhlář pro potřeby domovů. Za poslední roky jsme předali více než padesát dětských židliček, botníků, truhlíků, stojanů na květiny nebo interiérové stolky.  

Další bod spolupráce spočívá v nabídce brigády spolehlivým a fyzicky zdatným chlapcům domovů, kteří se aktivně podílejí na přípravách a produkci soutěže.

Nejnovější spoluprací je projekt „Staň se truhlářem“, který je zaměřen na dvojice chlapců do 12 let, kteří si v rámci soutěže mohou před veřejností mezi studenty truhláři aktivně zkusit řemeslo „truhlář“. Pod vedením odborného pedagoga si chlapci vyrobí malou židličku. Řežou, brousí, rašplují, vrtají, začišťují a to většinou poprvé v životě.



Partneři se představují


Hlavní partneři

Xella CZ je jedním z nejvýznamnějších hráčů na českém stavebním trhu a lídrem v oblasti nízkoenergetického stavění. Materiály, které společnost vyrábí, patří mezi moderní stavební řešení a v mnoha směrech nabízejí jedinečné parametry. Klíčovým výrobkem společnosti jsou pórobetonové tvárnice Ytong, které se nad ostatními stavebními prvky vyjímají hodnotami tepelné izolace. Práce s materiálem Ytong je velmi jednoduchá. Bílé tvárnice se lehce řežou do libovolných rozměrů a zdí na milimetr přesné spáry. Pro svou snadnou opracovatelnost bývá kompletní systém Ytong často nazýván velkou „stavebnicí“.

Xella CZ se cíleně snaží o prohlubování spolupráce se všemi školami zaměřenými na stavebnictví. Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO se v zorném úhlu společnosti nachází již řadu let a patří mezi nejúspěšnější vzdělávací projekty, kterým Xella dlouhodobě věnuje svou péči a podporu. Vedle organizace soutěží pro střední i vysoké školy a univerzity nabízí všem vzdělávacím institucím bohatý doprovodný program, který si mohou přizpůsobit přesně na míru svým učebním plánům a záměrům.

 Cemix


Společnost LB Cemix patří mezi přední výrobce stavebních hmot na českém trhu.  

Cemix – výrobní závody
Produkce suchých omítkových a maltových směsí je realizována ve výrobních závodech Nová Ves nad Lužnicí, Studénka, Loděnice a Čebín. Závod Čebín navíc zajišťuje produkci disperzních materiálů (pastovitých omítek, fasádních barev, penetračních hmot a stavební chemie).

Cemix – sortiment
Sortiment stavebních hmot představuje téměř 200 druhů balených a volně ložených materiálů v produktových skupinách nabízejících zdicí malty, omítkové směsi, tepelněizolační a lehčené omítky a malty, šlechtěné strukturované minerální a pastovité omítky i mozaikové omítky, dále lepidla na keramiku a zateplovací systémy, spárovací hmoty, cementové potěry, lité podlahové hmoty, samonivelační stěrky, sanační a odvlhčovací omítky, fasádní barvy, penetrace a v neposlední řadě stavební chemii.

Cemix – systémová řešení
Produkty značky Cemix jsou nabízeny ve formě moderních systémových řad umožňujících kvalitní řešení potřeb současného profesionálního stavebnictví, od hrubé stavby až po finální úpravy. Společnost se dále zaměřuje na kvalitní nabídku zateplovacích systémů, které splňují ta nejpřísnější kritéria evropských směrnic, a společně s produktovou značkou LBCS, specializovanou na trendy moderních řešení souvisejících s pokládkou obkladů a dlažeb, je naše společnost schopna nabídnout ucelený systém revitalizace panelových domů.

Cemix - vzdělávání
LB Cemix, s.r.o. nabízí spolupráci ve formě přednášek svých odborníků, již řadu let provádí exkurze ve výrobních závodech a zajímá se o zkušenosti uživatelů produktů a systémů Cemix, z řady jak odborné, tak laické veřejnosti.

Partneři

 

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky je ústředním orgánem státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí. MPO ČR poskytuje záštitu soutěži SUSO už několik let. V roce 2019 se pro finále soutěže stalo MPO „Partnerem“. 
www.mpo.cz

 

DeWALT 

Společnost DeWALT, která je součastí celosvětového koncernu Stanley Black & Decker, nabízí široký sortiment ručního elektrického a akumulátorového nářadí a příslušenství pro profesionální použití.
Nářadí DeWALT je vhodné pro převažnou většinu prací ve stavebnictví, kovoobrábění, dřevoobrábění nebo řezání. V širokém sortimentu pracovních strojů jsou zařazeny jak stroje se stálým přívodem elektrické energie, tak i nářadí akumulátorové, které poskytuje stejný výkon jako nářadí se stálým napájením, ale součastně poskytuje větší nezavislost a mobilitu pracovníků po stavbě. Do sortimentu akumulátorového nářadí DeWALT patří ucelená řada v systémech 3,6 V až po 36 V, které zahrnují vrtací kladiva, šroubováky, vrtačky, rázové utahováky, kotoučové, přímočaré i ponorné pily, úhlové brusky a další.

Kvalita elektrického nářadí DeWALT je každý den prověřována na staveništích a v dílnách celého světa a je potvrzena spoluprácí se seriálem závodů MotoGP, kde je DeWALT oficielním dodavatelem nářadí pro tyto závody. Nařadí DeWALT je vhodné nejenom pro živnostníky a menší stavební a průmyslové firmy, ale je určené i pro ty nejnáročnější provozy velkých stavebních a průmyslových společností. 

AGGLU SK, s.r.o. je progresívna, dynamická a neustále rozrastajúca sa spoločnosť pôsobiaca na slovenskom, českom a maďarskom trhu. Primárne sa zaoberáme distribúciou a predajom priemyselných lepidiel mnohých svetových výrobcov. Do našej distribúcie patria značky ako Neoflex, Leuenberger, Franklin a Menichetti. Ako jedna z mála spoločností sa špecializujeme nielen na predaj priemyselných lepidiel, ale zároveň pre našich zákazníkov poskytujeme aj servis a kvalitné poradenstvo. Na rozdiel od iných firiem nepovažujeme spoluprácu za ukončenú doručením lepidla, záleží nám aj na tom, aby ste ho vedeli správne využiť. Preferujeme individuálny prístup u našich klientov, aby parametre toho čo potrebujete zalepiť boli presné. Váš úspech je aj naším úspechom. Ako firma podporujeme športové aktivity a detské projekty v našom regióne. Či už ide o vybavenie pre školy alebo dobrovoľné hasičské zbory, nenecháme si ujsť príležitosť vrátiť niečo späť spoločnosti.

Naša súčasná ambícia je aj naďalej byť jednotkou na trhu v strednej Európe. Náš tím neustále buduje a zdokonaľuje značku AGGLU, ktorá sa vďaka tomu stala synonymom kvality a spoľahlivosti.

Kvalita "Made in Germany". Mafell vyrábí své stroje výhradně ve svém sídle Oberndorf nad Neckarem - v srdci silného průmyslového regionu Stuttgart. Zde mají své působiště kromě známých globálních kolosů také mnohé střední podniky, kteří na světovém trhu hrají vedoucí roli. V tomto prostředí se vyrábí právě také produkty Mafell, pričemž si vše až z 85% zhotovuje firma sama, a to včetně nástrojů. Mafell si neklade za cíl vyrábět své produkty ve velkých sériích. Klade důraz na High-tech kvalitu v malé sérii, o kterou je u nás v Oberndorfu bezpečně postráno a která také umožňuje rychle reagovat na požadavky zákazníka. 

Naše stroje jsou výsledkem jedinečného výrobního procesu, při němž vzniká věhlasná Mafell-kvalita pro generace. To činí naše produkty již odedávna nezaměnintelné: Motory tak vysokého točivého momentu a počtu otáček, extrémě róbustní konstruce, vysoká preciznost stejně jako mimořádně dlouhá životnost. 

 

Firma RAMIA s.r.o. je ryze česká rodinná společnost specializující se na výrobu a prodej dřevěných truhlářských hoblic a pracovních stolů. Historie výroby truhlářských hoblic v Písku se datuje od 1. pol. 20. století. Firma RAMIA s.r.o. byla založena v roce 2006. Společnost navázala jak na výrobu tradičních truhlářských hoblic, tak i na vývoj nových hoblic pro profesionály i kutily. Tato tradice nás zavazuje a zároveň dává zákazníkům jistotu kvality. Upřednostňujeme české dodavatele, které pečlivě vybíráme. 

Hoblice RAMIA mají široké využití od profesionálních truhlářů a řezbářů, domácích kutilů a DIY nadšenců, až po školy a učňovská střediska. Naše výrobky najdete na trzích v EU, USA, Austrálii, Japonsku apod.

Hoblice jsou rozděleny do 3 kategorií:

  • PRO SERIE - Premium, Premium Plus, Premium Star, Premium Monster
  • HOBBY SERIE - Advanced (3 velikosti), Diamond (2 velikosti)
  • SCHOOL SERIE - Goal, Multi-box, Square

Produkty společnosti RAMIA s.r.o. jsou svým způsobem unikátní, neboť ve střední a východní Evropě neexistuje konkurence ve formě obdobného výrobku, či společnosti specializující se na tento typ výroby. Konstrukce hoblic RAMIA vždy klade důraz na kvalitu, poctivost a životnost a jsou dodávány s věškerým vybavením jakou jsou vřetena, poděráky apod.

 

 



Soutěžní podmínky - Hodnocení


 

Teoretická část

OBOR TUHLÁŘ - První částí soutěže je teoretický test, který se skládá ze 42 otázek.

OBOR ZEDNÍK - První částí soutěže je teoretický test, který se skládá ze 35 otázek.

Okruhy zahrnují znalosti z daného oboru, který vychází ze školních osnov a znalosti z historie, technologie a sortimentu partnerských firem. Doporučujeme studentům si důkladně projít webové stránky partnerů! 

Výsledky teoretické části se v průběhu soutěže nezveřejňují!

Jak odpovídat. Ke každé otázce jsou připraveny tři odpovědi, z nichž pouze jedna je správná. Soutěžící své odpovědi zakroužkují. V případě, že budou chtít odpověď změnit, křížkem jí přeškrtnou a zakroužkují novou variantu odpovědi. Budou-li u otázky zakroužkovány dvě odpovědi jako správné, pak je odpověď na otázku neplatná a hodnocena bez bodu.

Hodnocení. Za každou správnou odpověď soutěžící získá jeden bod.


Praktická část

OBOR TRUHLÁŘ

V praktické části soutěžící vyrábí solitérní kus nábytku, dle zadání předsedy poroty Libora Malého. Porotce hodnotí během soutěže spojení čepu a dlabu a po ukončení soutěžní části odevzdané práce.

Čas na praktickou část
Zadání je vypracováno jako dvoudenní. Výrobek je hodnocen v takovém stavu, v jakém byl odevzdán po vypršení určeného času. Organizátor si vyhrazuje právo, v případě potřeby prodloužit čas na praktickou část. 

Výrobek v místě pracoviště
Výrobek po celou dobu konání soutěže nesmí opustit plochu SUSO, tedy od zahájení do vyhlášení. Pokud se tak stane, soutěžní dvojice, která poruší toto pravidlo, bude její praktická část hodnocena nulovým bodovým přídělem.

Hodnocení
Hlavní porotce hodnotí následující parametry: celková výška, výška příček, výška nohou, půdorys plátu, sesazení horního plátu, osazení příček, přesnost mezer, kolíkování spodního lemu, osazení spodního límce, broušení, celkový dojem.

Jak hodnotit naměřené hodnoty
Rozměry jsou dány kótou na výkrese.
Stupnice hodnocení je od 0 do 10 bodů za každý měřený prvek.
plus/mínus_0 mm hodnotíme 10 body
plus/mínus_1 mm hodnotíme 9 bodů
plus/mínus_2 mm hodnotíme 8 bodů
plus/mínus_3 mm hodnotíme 7 bodů atd.

Broušení, celkový dojem, celkové hodnocení je založeno na subjektivním hodnocení. Stupnice hodnocení je od 0 do 10 bodů.

Jak hodnotit naměřené hodnoty u čepu
Rozměry čepu jsou dány kótou na výkrese. Stupnice hodnocení je od 0 do 10 bodů za každý měřený prvek. Pokud je odchylka:
+/- 0 mm hodnotíme 10 bodů
plus/mínus_1 mm hodnotíme 9 bodů
plus/mínus_2 mm hodnotíme 8 bodů
plus/mínus_3 mm hodnotíme 7 bodů atd.

Kontrola vnitřních technologických prvků
První praktickou hodnocenou částí je kontrola skryté technologie spojení čepů - Kvalita dlabu - Kvalita čepu - Těsnost spojení

Dvojice ohlásí dokončené čepové spojení ke kontrole porotcům. Porotci ohodnotí čepové spojení a hodnocení zapíší do tabulky k praktické části. V případě, že soutěžící nebudou mít čepové spojení ohodnocené, za zpracování čepového spojení obdrží nula bodů.

Výměna materiálu
Výměna materiálu bude povolena ihned po zahájení soutěže a nejpozději 45 minut po zahájení. Každá další výměna bude penalizována následujícím způsobem:
1 díl vyměněného materiálu = mínus 5 bodů z praktické části
2 díly vyměněného materiálu = mínus 11 bodů z praktické části
3 díly vyměněného materiálu = mínus 18 bodů z praktické části
4 díly vyměněného materiálu = mínus 25 bodů z praktické části

Zákaz estetického upravování
Je zakázáno jakkoliv upravovat materiál technologií tmelení. Za každé zjištěné použití těchto technologií budou odebrány 3 body.

Za každou nepřesnost či nesprávnost provedení uvedeného parametru se odčítají body od 10 do 0 bodů. Dosažené body se sečtou a zahrnou k hodnocení provedení spojů, bezpečnosti práce a teorii. Při konečné rovnosti bodů rozhoduje dosažený vyšší počet bodů při teoretickém testu. V případě, že soutěžící dosáhli rovnosti bodů i při teoretickém testu, rozhodující bude celkový dojem výrobku.

Hodnocení disciplíny Mafell
Během disciplíny s elektrickými pilami Mafell se hodnotí následující parametry: formátování plátu/nohou a příček, řezání vlisů pod úhly, podélné řezání horních vlisů, řezání šikmin a ovládání pily. Bodová škála je od 0 do 5 bodů. 

Obor truhlář
Z každého postupového kola postoupí dvojice přímo do finále dle počtu účastníků v jednotlivém kole.

  • Při počtu 1 až 6 soutěžních družstev postoupí jen vítězný tým.
  • Při počtu 7 až 10 soutěžních družstev postoupí první dvě družstva.
  • Při počtu 11 a více soutěžních družstev postoupí první tři družstva.

Vítězné družstvo z bodu 1 musí ovšem splňovat jednu podmínku. Družstvo musí dosáhnout alespoň 70 % z možných bodů.

V případě, že po posledním kole nebude takto nominováno 10 družstev. Bude doplněno týmem s nejlépe hodnocenou disciplínou Nejlepší výrobek v celém ročníku. Případní další postupující vzejdou dle celkového počtu bodů, které budou zpracovány do celkové tabulky. O postupujících bude tedy rozhodnuto po posledním kole.

V opačném případě, pokud bude po posledním kole nominováno více než 10 družstev, vyřazeno bude družstvo s nejnižším počtem bodů, mimo vítězné dvojice.

Ze slovenského kola Skills Slovakia postupují automaticky první dvě družstva.


OBOR ZEDNÍK

V praktické části soutěžící se realizuje modelová stavba z materiálu YTONG dle zadání od partnerských firem. Druhým úkolem je disciplína se společností LB Cemix. Technický poradce LB Cemix předvede praktickou ukázku technologie nanášení šlechtěných omítek s následným testem. Výrobek je hodnocen v takovém stavu, v jakém vypršel časový limit.

Hodnocení

Obor zedník
Z každého postupového kola postoupí vždy první dvě vítězné dvojice přímo do finále. Družstva musí ovšem splňovat jednu podmínku a tím je dosažení alespoň 70 % z možných bodů. 

Ze slovenského kola Skills Slovakia postupují automaticky první dvě družstva.

Čas na praktickou část
Disciplíny jsou připraveny na dva dny. Úkoly jsou hodnoceny v takovém stavu, v jakém je určen konec disciplíny. Organizátor si vyhrazuje právo, v případě potřeby prodloužit čas na praktickou část. 

Jednotlivé praktické úkoly hodnotí techničtí poradci z řad partnerů. Porotci hodnotí tyto parametry:

Xella CZ

  • Dodržení rozměrů
  •  Používání nářadí
  • Svislost
  • Vodorovnost
  • Plošná rovinnost
  • Dodržení úhlů
  • Velikost spár
  • Výplň spár
  • Vazba zdiva
  • Dokončení a vizuální kvalita stavby

LB Cemix

  • Použité nářadí 
  • Způsob strukturování 
  • Čištění nářadí 
  • Rozměry 
  • Pořádek na pracovišti, závěrečný úklid 
  • Zatíraná 
  • Rýhovaná 

U disciplíny s LB Cemix probíhá po názorné ukázce test se sedmi otázkami. Každá správná odpověď je hodnocena jedním bodem.

Každý parametr disciplíny YTONG má hodnotu 5 bodů. Za jednotlivé praktické disciplíny lze získat 50 bodů. Za každou nepřesnost či nesprávnost provedení uvedeného parametru se body odčítají. Dosažené body se sečtou a zahrnou k hodnocení bezpečnosti práce a teorii. Při konečné rovnosti bodů rozhoduje dosažený vyšší počet bodů při teoretickém testu. V případě, že soutěžící dosáhli rovnosti bodů i při teoretickém testu, rozhodující je výsledek v disciplíně hlavního partnera - YTONG.

Hodnocení praktické části je zaznamenáváno do tabulky, která bude vyvěšena v prostorách soutěže. Námitky k hodnocení porotců, lze uplatnit 15 minut po ukončení časového limitu k soutěžnímu zadání.



O soutěži - základní informace


Veškeré informace týkající se konkrétních postupových kol nebo finále jsou ke stažení v sekci Program - přihlášky / Propozice.

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO je zaměřena na řemeslnou zručnost, která je cílena na žáky druhých ročníků škol se zaměřením na soutěžní obory. Principem jsou postupová kola, ze kterých se vítězové a první poražení dostávají do finále.
Postupové kolo soutěže je dvoudenní, rozdělené na část teoretickou a praktickou. V oboru zedník soutěžící pracují na 2 soutěžních disciplínách. Truhláři po dva dny pracují společně výrobě solitérního kusu nábytku a zúčastní se disciplíny s elektrickými pilami Mafell.

Praktická část

  • obor zedník probíhá na určené výstavní ploše areálu
  • obor truhlář probíhá na určené výstavní ploše areálu

Orientační časy praktické části:
První den: 9.30 – 17.45
Druhý den: 10.00 – 15.30
Teoretickou část mají oba obory zvlášť v délce cca 15 minut.

Konkrétní zadání pro praktickou část obdrží soutěžící od odborné poroty těsně před praxí. Zároveň budou porotou seznámeni s kritérii hodnocení jejich prací a s dalšími informacemi. Zadání úkolu je ve formě technických výkresů zpracovaných odbornou porotou.

Soutěžní obory

postupová kola/dvoudenní:

  • zedník
  • truhlář

*finálové kolo/čtyřdenní:

  • zedník
  • truhlář
  • kameník, kamenosochař

*U finále mohou soutěžit nebo být prezentovány další řemeslné obory jako tesař, pokrývač a další.

Vstup do areálu výstaviště

Ke vstupu na dané výstaviště se vystavují kartičky SUSO, které jsou osobně předány na společném srazu před výstavištěm nebo během registrace soutěže.
Při vjezdu do areálu je třeba se vždy hlásit nebo legitimovat jako účastníci soutěže SUSO, kontroly u vjezdu do areálu budou mít k dispozici mustr kartiček SUSO. Nářadí soutěžících bude možné uložit v uzamykatelných místnostech, které budou přiděleny po příjezdu.

Registrace
Požadované doklady k registraci:

  • Občanský průkaz
  • Potvrzení o studiu ve 2. ROČNÍKU případně učňovská knížka, (údaje přihlášeného na obou dokladech se musí shodovat)
  • pro postupové kolo soutěže SUSO musí být student zapsán ve 2. ročníku, věk studenta v aktuálním roce musí být nižší nežli 22 let,
  • pro finálové kolo soutěže SUSO oborů truhlář, zedník a kameník a kamenosochař musí být studenti zapsáni ve 3. ročníku. V případě, že student při registraci nesplní výše uvedené podmínky, nemůže být dle regulí do soutěže zapsán.
  • „Smlouva o výpůjčce“ pro obor truhlář, s vyplněnou smlouvou bude složena vratná záloha ve výši 2000 Kč za zapůjčení dvou poděráků, vrtáku, vrtačky a ruční brusky DeWalt,
  • za dovezení školních výrobků oboru truhlář, obdrží škola k podpisu „Dohodu o převzetí věci“ budou předány stravenky pro soutěžící,
  • podepsán „Kodex chování pedagogů“, (viz Kodex chování pedagogů)
  • vybrány podepsané formuláře o dodržování Pokynů k dodržování bezpečnosti práce na výstavišti,
  • vybrány podepsané formuláře o dodržování Pokynů k dodržování bezpečnosti práce při manipulaci s elektrickým nářadím DeWalt, Mafell a strojem BULDOG
  • proti podpisu pedagoga obdrží soutěžící dvojice stravné ve formě stravenek,
  • losování porotců pro obor truhlář z řad pedagogů (pouze v případě absence nezávislého porotce)

Ubytování soutěžících
Ubytování v den soutěže včetně snídaně je vždy v místě soutěže zajištěno a hrazeno organizátorem. V případě, že soutěžící budou žádat o ubytování už den před soutěží, organizátor zajistí pro první noc pouze rezervaci a pro druhou noc rezervaci i s úhradou. Při ubytování je nutné předkládat občanský průkaz. Veškeré bližší informace ohledně ubytování jsou zasílány společně s propozicemi anebo jsou k dohledání v sekci Program - přihlášky / Propozice.

Stravování
Stravování pro soutěžící je zajištěno prostřednictvím stravenek Sodexho Pass v hodnotě 50,- Kč/ ks a v počtu 4 ks/žák při postupovém kole, 8 ks/žák při finále. Stravné je zajištěno buď teplými obědy v místě soutěže nebo enky jsou přiděleny během registrace proti podpisu pedagogického doprovodu.

Pojištění soutěžících
Soutěžící jsou pojištěni proti úrazu na základě vyplněných údajů ze závazné přihlášky (tj. nutnost uvedení data narození, které se při registraci ověřuje). Při změně soutěžících je nutno ověřit změnu účastníka opět občanským průkazem. Případné změny soutěžících je nutné konzultovat s organizátory soutěže předem.

Doprovod
Žáci, kteří přijedou podpořit své spolužáky ze soutěžících škol, budou mít zajištěn vstup spolu s učiteli zdarma nebo za snížené vstupné. Je ale nutné předem informovat pořadatele, v jakém počtu, kdy a ze které školy žáci přijedou. Vstup je umožněn na základě zaslání elektronického jmenného seznamu na kontaktní osobu pořadatele.

Slavnostní ceremoniál a ocenění
Slavnostní vyhlášení je na programu v závěrečný den soutěže. Organizátor vyhlásí a diplomem odmění pouze první tři nejlepší družstva z každého oboru. Školy vítězných družstev obdrží cenu „Hvězda postupového kola“, vyrobenou skláři ze SPŠ sklářské v Kamenickém Šenově. Ve finále si nejlepší školy každého oboru odvezou cenu „Hvězda ročníku“ z dílny kameníků ze Akademie-VOŠ, Gymn. a SOŠUP Světlá nad Sázavou. 

Soutěžící na prvním a druhém místě obdrží finanční odměnu, která bude předána organizátory proti podpisu doprovázejícího pedagoga ihned po ukončení vyhlášení výsledků. Při postupových kolech je finanční odměna určena pro první dvě dvojice každé profese. Vítězná dvojice si odnese 3.600,- Kč a druzí v pořadí 2.400,- Kč. Finanční odměnu za soutěžící převezme jejich pedagogický doprovod. Finanční odměna pro nejlepší finálové dvojice: 1. místo – 6.000,- Kč, 2. místo – 3.600,- Kč, 3. místo – 1.200,- Kč.
Školy vítězných družstev ve finále získávají možnost nominovat do jednoho postupového kola v nadcházejícím ročníku dvě družstva vítězného oboru.



Soutěžní podmínky - Disciplíny


OBOR TRUHLÁŘ

Teoretický test
První částí soutěže je teoretický test, který se skládá ze 42 otázek.
Složení otázek

  • otázky z učiva 2. ročníku oboru truhlář a BOZP,
  • otázky týkající se společností Houfek, Mafell, DeWalt, Ramia
  • otázky týkající se časopisu Dřevařský magazín,
  • otázky týkající se VOŠ a SPŠ Volyně,

 

Test AMSP 

Jedná se o 8 otázek, které připravila Asociace malých a středních podnikatelů. 

 

Praktické disciplíny


Dřevařský magazín V praktické části soutěžící vyrábí solitérní kus nábytku, dle zadání předsedy poroty Libora Malého. Zadání je na výkrese ve formátu A3 nebo A4. Zadání je vypracováno jako dvoudenní.

Během praktické disciplíny je hodnocena také kvalita ručního zpracování spojení čepu a dlabu, těsnost spojení a celková kvalita výrobku.

Mafell

Dvojice pracuje se stroji Mafell pod vedením odborníka. Hodnotí se v průběhu práce tyto body - formátování hranolů, řezání pod úhly, podélné řezání, řezání šikmin příčné a ovládání pily.

Další disciplínou je práce na širokopásové brusce Houfek. Hodnoceno bude ovládání brusky, kvalita egalizace a dodržování bezpečnosti práce při obsluze brusky.


OBOR ZEDNÍK

Teoretický test
První částí soutěže je teoretický test, který se skládá z 35 otázek.
Složení otázek

  • otázky z učiva 2. ročníku oboru zedník,
  • otázky o společnosti Xella, a.s. a jejího produktu,
  • otázky o společnosti LB Cemix, s.r.o. a jeho produktu,

Test AMSP

Jedná se o 7 otázek, které připravila Asociace malých a středních podnikatelů. 

 

Praktické disciplíny


YTONG

Zdění materiálem YTONG, skelet rohu se zkosenou zdí. 

 

Cemix

Nanášení šlechtěných omítek včetně komentované ukázky doprovázení krátkým testem. 

 

Zadání je vypracováno jako dvoudenní. Hodnocení praktické části je zaznamenáváno do tabulky, která bude vyvěšena v prostorách soutěže. Námitky k hodnocení porotců, lze uplatnit 15 minut po ukončení časového limitu k soutěžnímu zadání.



O soutěži - historie a vize


 

Soutěž vznikla v roce 1996 jako doprovodný program ke stavebnímu veletrhu FOR ARCH a jako podpora řemesla v České republice a svou funkci plní až do dnešního dne. Během své historie a vývoje se princip soutěže ustálil na pěti postupových kolech a finále při veletrhu FOR ARCH v PVA EXPO Letňany. Soutěží se zejména v oborech zedník a truhlář. Při finále je na programu též soutěž kameníků a kamenosochařů. V současné době v sobě projekt SUSO našel další tvář a tím je MARKETINGOVÝ NÁSTROJ, který dokáže aktivně zacílit na cílovou skupinu mladých řemeslníků (budoucích mistrů/živnostníkú) a školy. Od roku 2013 se SUSO stalo projektem česko-slovenským, neboť jednou ze zastávek postupových kol se stala Nitra, kde se utkají zástupci slovenského řemesla.

 

Původní název Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO zněl Soutěž učňů stavebních oborů. Od toho také byla odvozena známá zkratka SUSO. Název vydržel až do 13. ročníku. Od čtrnáctého ročníku byla soutěž přejmenována na Soutěžní přehlídku řemesel SUSO a o rok později vznikl aktuální název přidáním slova „stavebních“. 

Soutěž v číslech

  • Existuje od roku 1996
  • Od té doby se soutěže zúčastnilo přes 5000 vybraných žáků
  • Průměrný počet přihlášených škol v jednom ročníku je 82
  • Průměrně se jednoho ročníku zúčastní okolo dvou stovek žáků
  • Soutěž doprovázelo a dále na školách propagovalo více než 1700 pedagogů
  • Generální partner, společnost Wienerberger, s.r.o. provází soutěž od roku 1997

Vize

Formou popularizace stavebních řemesel zvýšit zájem žáků základních škol o stavební řemeslné obory na straně jedné, na straně druhé zainteresovat podnikatelskou sféru a společně ve spolupráci s odbornými školami vybudovat ve všech regionech ČR základnu pro výběr budoucích kvalifikovaných řemeslníků.

EuroSkills

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel byla v roce 2010 Hospodářskou komorou ČR zahrnuta mezi partnery soutěže CzechSkills, národního kola celoevropské soutěže EuroSkills. Vítěz finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO získal právo nominace do širšího výběru k účasti na mezinárodním finále soutěže EuroSkills a to v následujících řemeslech – zedník, truhlář, kameník a montér suchých staveb. Od roku 2011 je projekt CzechSkills zastaven.

A co je soutěž EuroSkills?

Mezinárodní soutěže EuroSkills představují novou inovativní platformu pro prezentaci a zvyšování kvality odborných dovedností. Jsou příležitostí pro celou Evropu ukázat fakt, že odborné dovednosti jsou nejen produktem odborného vzdělávání, ale důležitým prostředkem konkurenceschopnosti a prosperity každého státu. Soutěže EuroSkills zdůrazňují důležitost odborných dovedností a svým konceptem vytvářejí prostor pro zvyšování zájmu po odborném vzdělávání jako dobré volbě pro pracovní uplatnění.



O soutěži - historie a vize

Soutěž vznikla v roce 1996 jako doprovodný program ke stavebnímu veletrhu FOR ARCH a jako podpora řemesla v České republice a svou funkci plní až do dnešního dne. Během své historie a vývoje se princip soutěže ustálil na pěti postupových kolech a finále při veletrhu FOR ARCH v PVA EXPO Letňany. Soutěží se zejména v oborech zedník a truhlář. Při finále je na programu též soutěž kameníků a kamenosochařů. V současné době v sobě projekt SUSO našel další tvář a tím je MARKETINGOVÝ NÁSTROJ, který dokáže aktivně zacílit na cílovou skupinu mladých řemeslníků (budoucích mistrů/živnostníkú) a školy. Od roku 2013 se SUSO stalo projektem česko-slovenským, neboť jednou ze zastávek postupových kol se stala Nitra, kde se utkají zástupci slovenského řemesla.

 

Původní název Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO zněl Soutěž učňů stavebních oborů. Od toho také byla odvozena známá zkratka SUSO. Název vydržel až do 13. ročníku. Od čtrnáctého ročníku byla soutěž přejmenována na Soutěžní přehlídku řemesel SUSO a o rok později vznikl aktuální název přidáním slova „stavebních“. 

Soutěž v číslech

  • Existuje od roku 1996
  • Od té doby se soutěže zúčastnilo přes 5000 vybraných žáků
  • Průměrný počet přihlášených škol v jednom ročníku je 82
  • Průměrně se jednoho ročníku zúčastní okolo dvou stovek žáků
  • Soutěž doprovázelo a dále na školách propagovalo více než 1700 pedagogů
  • Generální partner, společnost Wienerberger, s.r.o. provází soutěž od roku 1997

Vize

Formou popularizace stavebních řemesel zvýšit zájem žáků základních škol o stavební řemeslné obory na straně jedné, na straně druhé zainteresovat podnikatelskou sféru a společně ve spolupráci s odbornými školami vybudovat ve všech regionech ČR základnu pro výběr budoucích kvalifikovaných řemeslníků.

EuroSkills

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel byla v roce 2010 Hospodářskou komorou ČR zahrnuta mezi partnery soutěže CzechSkills, národního kola celoevropské soutěže EuroSkills. Vítěz finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO získal právo nominace do širšího výběru k účasti na mezinárodním finále soutěže EuroSkills a to v následujících řemeslech – zedník, truhlář, kameník a montér suchých staveb. Od roku 2011 je projekt CzechSkills zastaven.

A co je soutěž EuroSkills?

Mezinárodní soutěže EuroSkills představují novou inovativní platformu pro prezentaci a zvyšování kvality odborných dovedností. Jsou příležitostí pro celou Evropu ukázat fakt, že odborné dovednosti jsou nejen produktem odborného vzdělávání, ale důležitým prostředkem konkurenceschopnosti a prosperity každého státu. Soutěže EuroSkills zdůrazňují důležitost odborných dovedností a svým konceptem vytvářejí prostor pro zvyšování zájmu po odborném vzdělávání jako dobré volbě pro pracovní uplatnění.

 

Soutěžní podmínky - Disciplíny

 

DISCIPLÍNY PRO ROČNÍK 2017/2018

OBOR TRUHLÁŘ

Teoretický test
První částí soutěže je teoretický test, který se skládá ze 42 otázek.
Složení otázek

  • otázky z učiva 2. ročníku oboru truhlář a BOZP,
  • otázky týkající se společností Houfek, Mafell, DeWalt, Ramia
  • otázky týkající se časopisu Dřevařský magazín,
  • otázky týkající se VOŠ a SPŠ Volyně,

 

Test AMSP

Jedná se o 7 otázek, které připravila Asociace malých a středních podnikatelů. 

 

Praktické disciplíny


Dřevařský magazín V praktické části soutěžící vyrábí solitérní kus nábytku, dle zadání předsedy poroty Libora Malého. Zadání je na výkrese ve formátu A3 nebo A4. Zadání je vypracováno jako dvoudenní.

Během praktické disciplíny je hodnocena také kvalita ručního zpracování spojení čepu a dlabu, těsnost spojení a celková kvalita výrobku.

 

Mafell

Disciplína Houfek spočívá v broušení dílců na širokopásové brusce BULDOG a ovládání dlabačky. Soutěžící se nejdříve se stroji seznámí v podobě instruktáže a poté sami předvedou, zda jsou schopni širokopásovou brusku i dlabačku k práci použít. Úkolem je samostatná kalibrace dílců na daný rozměr a příprava dlabů.

 

Mafell

Dvojice pracuje se stroji Mafell pod vedením odborníka. Hodnotí se v průběhu práce tyto body - formátování hranolů, řezání pod úhly, podélné řezání, řezání šikmin příčné a ovládání pily.


OBOR ZEDNÍK

Teoretický test
První částí soutěže je teoretický test, který se skládá z 35 otázek.
Složení otázek

  • otázky z učiva 2. ročníku oboru zedník,
  • otázky o společnosti Wienerberger, s.r.o. a jeho produktu,
  • otázky o společnosti Xella, a.s. a jejího produktu,
  • otázky o společnosti LB Cemix, s.r.o. a jeho produktu,
  • otázky o společnosti Schiedel, s.r.o. a jeho produktu,

 

Test AMSP

Jedná se o 7 otázek, které připravila Asociace malých a středních podnikatelů. 

 

Praktické disciplíny


Wienerberger

Zdění technologií systém POROTHERM. Jedná se o stavbu skeletu rohu zdi s ostěním dle zadání. Před stavbou probíhá komentovaná ukázka lepení lícových pásků, které je rovněž v zadání. 

 

YTONG

Zdění materiálem YTONG, skelet rohu se zkosenou zdí. 

 

Stavba komínového systému Schiedel

 

Cemix

Nanášení šlechtěných omítek včetně komentované ukázky doprovázení krátkým testem. 

 

Zadání je vypracováno jako dvoudenní. Hodnocení praktické části je zaznamenáváno do tabulky, která bude vyvěšena v prostorách soutěže. Námitky k hodnocení porotců, lze uplatnit 15 minut po ukončení časového limitu k soutěžnímu zadání.



Video 2018


                                      Mladí si myslí, že v košili se budou mít lépe

 

 

 

 

                                                        Video zedník 2018

 

 

 

                                                             Video truhlář 2018



Video truhlář 2018




WORKSHOP VELUX


  Ve fázi příprav je chystaná premiéra Workshopu Velux, která vzniká ve spolupráci se společností VELUX Česká republika, s.r.o., společností Tondach a Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Workshop je určen pro trojice žáků a pedagoga řemeslných oborů, kteří chtějí získat znalosti a dovednosti v přípravě střechy, položení střešní krytiny Tondach a usazení střešních oken Velux. Premiéra propukne při veletrhu FOR ARCH.



SUSO a Schola Pragensis


Projekt Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO po dohodě s MHMP se prezentuje na přehlídce pražských škol, cechů, soutěží Schola Pragensis 2018. Celá akce se každoročně pořádá v Kongresovém centru, letošní ročník proběhne 22. - 24.  11. 2018. Projekt SUSO tak opět rozšíří své aktivity na další veřejné přehlídce.



Stáž VOŠ a SPŠ Volyně


 Odborná stáž určená pro nejlepší truhláře ročníku ve VOŠ a SPŠ Volyně je další aktivitou, která běží ve spojení se soutěží SUSO. Stáž je třídenní a nominaci na ní získávají také doprovázející učitelé a další dva studenti. Termín je plánován na první týden v měsíci říjnu.

Program stáže je následující:

•    motivační přednáška, ukázky kompletních projektů speciálních konstrukcí

•    3D modelování, úpravy zakončení prvků, tesařské spoje, převod dat do EKP

•    model krovu, příprava profilu, model kompletního výrobku, příprava dat pro export

•    ovládací software CNC linky, kontrola dat ze 3D modelu, optimalizace dat

•    práce na CNC lince, základní operace, nácvik manuálního ovládání



Kutil junior


Musíme myslet na budoucnost, šířit krásu a potřebnost řemesla. Předávat mladým lidem informace o důležitosti řemesla pro společnost a jeho společenské i ekonomické výhody. Navazujeme spolupráci s projektem Kutil junior a slibujeme si zásah také u těch nejmenších řemeslníčků.



Chráníme mořské želvy


Chráníme mořské želvy

Soutěž SUSO spolupracuje s projektem Chráníme mořské želvy. Forma spolupráce je založena na informační kampani. Na každém kole soutěže mají návštěvníci možnost si prohlédnout panely s fotografiemi mořských želv a získat informace, jak podpořit jejich ochranu. Tématika ochrany přírody návštěvníky zajímá a to nás těší. www.morskezelvy.cz



Kompletní finalisty znají i zedníci


V oboru zedník bylo 5 družstev, které předvedly velmi kvalitní řemeslo. Na prvním místě se umístili David Malina a Daniel Štefl ze SPŠ strojní a stavební Tábor. Na druhém místě skončili Petr Ježek a Jiří Bartůšek z Integrované střední školy Rakovník. Třetí pozici brali Kurzweil Václav a Shafar Roman ze SPŠ strojní a stavební Tábor. Zedníci také odvedli kvalitní práci. „Mladí zedníci technologii nanášení šlechtěných omítek skvěle zvládají. Ve školách je připravují dobře, je jen velká škoda, že zedníků není více. Stavebnictví je potřebuje a potřebovat bude,“ pochválil pro změnu zedníky Martin Bureš, zástupce společnosti LB Cemix, partnera soutěže.



Známe poslední truhlářské finalisty




Jižní Čechy hostily závěr SUSO


Poslední letošní postupové kolo, které ve dnech 11. a 12. května hostilo českobudějovické výstaviště v rámci výstavy Hobby, uzavřelo nominační část 22. ročníku Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. Jihočeského kola se zúčastnilo 32 řemeslníků v podobě 11 družstev truhlářů a 5 družstev zedníků. Dva nejlepší týmy každého oboru postoupily do finále při veletrhu FOR ARCH v Praze. „Rok od roku je poslední kolo z pohledu počtu účastníků zajímavější a zajímavější, to nám dělá radost. Takto bychom si to představovali i do budoucna“, glosoval letošní účast Libor Malý, hlavní porotce.



Zedníci na Skills Slovakia




Jak si vedli slovenští truhláři




Skills Slovakia/SUSO 2018




Schiedel




Cemix